NAVI: історія розвитку українського кіберспорту

Кіберспортивна організація NAVI («народжені перемагати»), що належить Максу Кріппі, є однією з найуспішніших в Україні. Також команди організації мають велику фанатську базу по всьому світу. Шлях від ідеї в дусі «а добре було б», до головної кіберспортивної організації країни NAVI пройшла за без малого 15 років. Як вдалося реалізувати задумане і як загалом розвивався кіберспорт в Україні - згадуємо і розбираємося.

Максим Кріппа

Максим Кріппа

Хронічна пострадянська втома

На початку нульових рівень комп'ютеризації країни перебував, якщо не на нульовій точці, то на мінімалках точно. Ті, хто старший, мають пам'ятати, з якою гордістю школи заявляли про наявність у них комп'ютерного класу, де на одній машині працювало по 5 осіб одночасно. Природно, за таких базових умов не могло бути й мови про те, щоб школярі або студенти грали в комп'ютерні ігри. А десь там, у Європі та США, підростало вже наступне покоління хлопців, які грають на аркадних автоматах, в ігри на ПК та ігрових консолях. Словом, передумов для розвитку українського кіберспорту не було від слова «зовсім».

Боязке зрушення в бік позитивної динаміки було пов'язане з появою комп'ютерних клубів. Тут став у пригоді досвід 90-х - раніше популярними були відео-салони, щоправда, перегляд фільмів не став передумовою для розвитку кіно. Кіберспорту пощастило більше.

Перші комп'ютерні клуби, з цілком зрозумілими маркетинговими цілями, стали проводити локальні не турніри навіть, а змагання. Переможець отримував якусь кількість безкоштовного часу, переможені - досвід і бажання стати кращими, а отже, і бажання більше часу сидіти в клубі. Гроші роблять гроші і комп'ютерні клуби у великих містах почали множитися. Конкуренція посприяла появі перших турнірів і перших призових фондів.

Працювало це так: новий комп'ютерний клуб бажає залучити гравців. Організовується турнір із невеликим призовим фондом, це могли бути гроші або техніка. Далі гравці з інших клубів приходять на турнір, змагаються, якась частина учасників розуміє, що цей клуб кращий за них і залишається. Крім того, чутка про те, що на комп'ютерних іграшках можна заробити, розходиться по дворах, районах і школах - у клуби приходять новачки. Так сформувався пул потенційних і перспективних українських кіберспортсменів, а ще виникли всеукраїнські турніри.

NAVI до приходу інвестора Макса Кріппи

За описаною вище траєкторією рухалися всі перші українські кіберспортсмени, які починали з локальних турнірів у комп'ютерному клубі з призовими у вигляді умовної банки пива. Легендарний український кіберспортсмен ZeroGravity (Олександр Кохановський) згадував цей час так: «Тоді (у нульових, ред.) кіберспорт тільки починав виходити за межі комп'ютерних клубів. Ніхто не знав, як транслювати турніри: перші спроби були зроблені тільки в 2005 році".

Призові в українському сегменті кіберспорту зростали повільно, а для виходу на міжнародний рівень потрібні були гроші і чималі. Комп'ютерні клуби підтримати гравців не могли, оскільки переживали не найкращі часи через кризу 2008 року. Але ZeroGravity і кілька інших хлопців, захоплених Counter-Strike, витягли щасливий квиток.

У 2009 році планувався турнір Intel Extreme Masters. Полетіти в Дубай і перемогти - цього виявилося недостатньо. Меценат із Казахстану Мурат Тулемаганбетов хотів довести, що хлопці з країн колишнього СНД можуть багато чого, якщо не все. Так і виникла ідея створення кіберспортивної організації. Почати вирішили, звісно, з команди з Counter-Strike, яку формував Сергій Іщук, відомий під ніком starix. До складу першої команди NAVI також увійшли Арсеній Триноженко (ceh9), Єгор Маркелов (markeloff), Данило Тесленко (Zeus), Іоанн Сухарєв (Edward), а менеджером команди став, уже згаданий, Олександр Кохановський (ZeroGravity).

Через кілька років Тулемаганбетов перестав підтримувати NAVI. Але початок було покладено: організація росла, розширювався список команд і перелік гучних перемог. Однією з найяскравіших стала перемога на турнірі з DotA, тоді команда NAVI отримала свої перші призові з шістьма нулями. Цифра в 1 мільйон доларів США і зараз цілком пристойна, а на ті роки була і зовсім запаморочливою.

До 2018 року кіберспортивній організації NAVI знадобилася фінансова підтримка. Пошук відповідного інвестора привів власників NAVI до Макса Кріппи. На той момент інвестор Макс Кріппа тільки починав формувати портфель активів, пов'язаних із кіберспортом.

Як Макс Кріппа став інвестором NAVI

Кіберспортивне ком'юніті, незважаючи на його нинішні розміри, традиційно залишається досить закритою спільнотою. На момент 2018 року вона була меншою за кількістю учасників - усі плюс/мінус знали одне одного. Тому, коли NAVI знадобився інвестор, то вирішили звернутися з пропозицією до перевіреної людини - Макса Кріппи.

Річ у тім, що за кілька місяців до цього Макс Кріппа вже інвестував кошти в іншу компанію, яка також була пов'язана з кіберспортом, але трохи з іншого боку. Йдеться про щойно створену в Києві студію трансляцій кіберспортивних матчів і турнірів Maincast. Макс Кріппа став акціонером на третьому місяці існування компанії і тільки вникав у тонкощі інвестування в кіберспорт. Але це не завадило йому швидко зорієнтуватися в ринку і вкласти кошти в NAVI.

Поточний стан справ у NAVI

На сьогодні NAVI є провідною кіберспортивною організацією України та має велику армію фанатів по всьому світу. Лише за останній рік команди NAVI взяли участь у понад 130 турнірах і здобули 27 перемог.

Перемоги NAVI приносять їй не тільки славу, а й значні призові. За їхнім обсягом NAVI вийшла на друге місце у світі. Непогано для кіберспортивної організації, яка утворилася в країні, де ще 20-30 років тому не було комп'ютерів.

Багато в чому успіх NAVI забезпечений хорошим менеджментом. Зокрема, Макс Кріппа за останні кілька років пройшов величезний шлях від новачка в кіберспорті, до власника NAVI. Почавши з інвестування у 2018 році, Макс Кріппа до 2020-го вже вирішив стати бенефіціарним власником організації. Виконавши низку розтягнутих у часі умов договору, у 2022 році Макс Кріппа став новим власником NAVI.

NAVI